- Community Home
- >
- HPE Community, Poland
- >
- HPE Blog, Poland
- >
- LUMI: przyspieszenie ogólnoeuropejskich innowacji ...
Kategorie
Company
Local Language
Forum
Dyskusje
Forum
- Data Protection and Retention
- Entry Storage Systems
- Legacy
- Midrange and Enterprise Storage
- Storage Networking
- HPE Nimble Storage
Dyskusje
Dyskusje
Dyskusje
Forum
Dyskusje
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
- BladeSystem Infrastructure and Application Solutions
- Appliance Servers
- Alpha Servers
- BackOffice Products
- Internet Products
- HPE 9000 and HPE e3000 Servers
- Networking
- Netservers
- Secure OS Software for Linux
- Server Management (Insight Manager 7)
- Windows Server 2003
- Operating System - Tru64 Unix
- ProLiant Deployment and Provisioning
- Linux-Based Community / Regional
- Microsoft System Center Integration
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Społeczność
Zasoby
Forum
Blogi
- Subskrybuj źródło RSS
- Oznacz jako nowe
- Oznacz jako przeczytane
- Zakładka
- Subskrybuj
- Strona dopasowana do drukarki
- Zgłoś nieodpowiednią zawartość
LUMI: przyspieszenie ogólnoeuropejskich innowacji i projektów badawczo-rozwojowych
LUMI: przyspieszenie ogólnoeuropejskich innowacji i projektów badawczo-rozwojowych dzięki architekturze HPE Cray
Nadeszła era AI. Superkomputer Frontier działający w Oak Ridge National Laboratory w Stanach Zjednoczonych, oparty na najnowszych akceleratorach EX235a marki HPE Cray Supercomputing i procesorach AMD EPYC 64C 2 GHz, jest pierwszym na świecie systemem eksaskalowym. Z wynikiem High-Performance Linpack (HPL) wynoszącym 1194 EFlop/s, pozostaje liderem w 63 wydaniu listy Top500 superkomputerów. Nauka i biznes są przyspieszane do nowych, wcześniej nieosiągalnych prędkości również przez wiele superkomputerów przedeksaskalowych. W pierwszym z serii artykułów na naszym blogu poświęconym rozwiązaniom HPC Cray Supercomputing omówimy system LUMI, wykorzystywany do złożonych symulacji naukowych, rozwoju AI i LLM oraz analizy Big Data.
Czy wiesz coś o LUMI? Large Unified Modern Infrastructure (LUMI) to ogólnoeuropejskie przedsięwzięcie, w ramach którego dziesięć krajów i inicjatywa EuroHPC Joint Undertaking (EuroHPC JU) zainwestowały około 200 mln EUR w jeden system. Połowa funduszy pochodzi z Unii Europejskiej, a druga połowa z krajów uczestniczących. Kraje należące do konsorcjum LUMI to Belgia, Czechy, Dania, Estonia, Islandia, Norwegia, Polska, Szwecja, Szwajcaria i Finlandia. System działa w najnowocześniejszym centrum danych w Kajaani w Finlandii.
Chociaż LUMI jest technicznie systemem przedeksaskalowym, pomaga w badaniach, tworzeniu miejsc pracy, poprawie konkurencyjności i innowacyjności w całej Europie. Jest również jedną z najbardziej zaawansowanych platform AI na świecie. LUMI jest piątym najszybszym systemem na świecie według ostatniej listy Top500. Jego stabilna moc obliczeniowa wynosi 380 petaflopów (HPL, High-Performance Linpack) i odpowiada łącznej wydajności 1,5 mln najnowszych laptopów.
System LUMI powstał, aby pomóc Europejczykom lepiej radzić sobie z najtrudniejszymi wyzwaniami ludzkości. Jego moc obliczeniowa jest wykorzystywana do prowadzenia najnowocześniejszych badań w różnych dziedzinach wymagających przetwarzania dużej ilości danych i dużej mocy obliczeniowej, od nauki o klimacie i strukturach subatomowych po genomikę i fizykę kwantową. Jest dostępny dla naukowców oraz organizacji prywatnych i publicznych, zwłaszcza start-upów.
Na przykład możliwości LUMI w zakresie sztucznej inteligencji umożliwiają programowi sieci neuronowej wczesne wykrywanie raka i szybką symulację skuteczności działania leków. Dzięki takiemu narzędziu patolog może szybko i precyzyjnie zdiagnozować rozwój nowotworu i symulować reakcje pacjenta na różne metody leczenia. W efekcie pacjenci otrzymują najlepiej spersonalizowaną opiekę tak szybko, jak to możliwe.
LUMI wspiera inicjatywę Destination Earth, której celem jest zdobycie wiedzy umożliwiającej przystosowanie się do zmian klimatycznych i potencjalną zmianę ich przebiegu. Naukowcy pracujący nad złagodzeniem ich niszczycielskich skutków mogą teraz odtworzyć ekosystem Ziemi z dokładnością do kilometra kwadratowego, co wcześniej było niemożliwe.
Zespoły dużych modeli komputerowych zbudowane za pomocą LUMI są również wykorzystywane do symulacji przepływów lodu na Antarktydzie. Pomoże to odpowiedzieć na pytanie o udział pokrywy lodowej Antarktydy we wzroście globalnego poziomu mórz w nadchodzących stuleciach. Na przykład, możliwe będzie określenie stopnia prawdopodobieństwa, że poziom morza podniesie się o 1 metr do 2100 roku, jeśli paliwa kopalne będą nadal spalane w dużej ilości. Takie oszacowania są istotną informacją dla decydentów. Skala LUMI jest potrzebna do uruchamiania modelu komputerowego setki razy przy użyciu setek procesorów. Każda nowa symulacja jest małym krokiem w kierunku ilościowego określenia przyszłej niepewności co do wpływu Antarktydy na globalny poziom mórz.
Warto zauważyć, że w tym przypadku szewc w butach chodzi. Według listy Green500 (opublikowanej w listopadzie 2023 r.), LUMI jest siódmym najbardziej ekologicznym superkomputerem na świecie. Wykorzystuje w 100% energię wodną, a powstające ciepło odpadowe jest wykorzystywane do ogrzewania setek gospodarstw domowych w mieście Kajaani. Odpowiada za 20% całego ciepła wykorzystywanego do ogrzewania w mieście.
Jak to zrobiliśmy?
LUMI bazuje na superkomputerze EX marki HPE Cray Supercomputing z procesorami AMD EPYC™ nowej generacji i akceleratorami AMD Instinct™. Zajmuje prawie 400 m2 miejsca i waży prawie 150 000 kg.
Partycja GPU składa się z 2978 węzłów. Każdy węzeł ma 64-rdzeniowy procesor AMD Trento i cztery procesory graficzne AMD MI250X. Łączna liczba procesorów graficznych AMD wynosi 11 912. Ponadto każdy węzeł ma cztery karty sieciowe modułu połączeniowego o przepustowości 200 Gb/s. Oznacza to przepustowość wejściową 800 Gb/s. Pojedyncza karta MI250X zapewnia 42,2 TFLOP/s wydajności w testach porównawczych HPL.
Partycja GPU nie jest jedyną partycją w systemie LUMI. Kolejną jest LUMI-C, która wykorzystuje węzły samych procesorów CPU. Każdy węzeł ma 64-rdzeniowe procesory AMD EPYC™ trzeciej generacji oraz min. 256 GB i maks. 1024 GB pamięci. Łącznie jest 2048 dwugniazdowych węzłów CPU. Oznacza to, że wykorzystywanych jest 4096 procesorów AMD Milan, czyli ponad 262 000 rdzeni. System posiada również partycję z dużymi węzłami pamięci. Partycja ta ma 32 TB pamięci. Do wizualizacji obciążeń roboczych LUMI wykorzystuje 64 procesory graficzne Nvidia A40.
System pamięci masowej LUMI składa się z trzech komponentów. Pierwszy z nich to 10-petabajtowy system Lustre w technologii all-flash. Jest on używany do krótkoterminowego przechowywania z szybkim dostępem. Drugim jest bardziej tradycyjny, 80-petabajtowy system Lustre z tradycyjnymi dyskami twardymi do długoterminowego przechowywania. W celu łatwego udostępniania danych i ich przechowywania przez cały okres trwania projektu LUMI posiada 30 petabajtów pamięci masowej opartej na Ceph. Partycje — obliczeniowa i pamięci masowej — są połączone szybkim modułem połączeniowym HPE Slingshot o przepustowości 200 Gb/s.
LUMI nie jest pierwszym systemem zbudowanym przez HPE w Europie. Właściwie jest to drugi system. Pierwszym był system Euro_I4TI dla Narodowego Centrum Superkomputerowego IT4Innovations w Ostrawie. Jest to najpotężniejszy superkomputer w Czechach.
Firma HPE rozszerzyła również swój łańcuch dostaw superkomputerów w Europie, produkując opcje bezpośredniego chłodzenia cieczą (DLC) do systemów superkomputerowych HPE Cray i systemów HPE Apollo w swojej fabryce w Kutnej Horze w Czechach. Założyliśmy również Centrum Doskonałości, które oferuje narzędzia badawczo-rozwojowe i wiedzę specjalistyczną potrzebną do opracowywania i testowania aplikacji, programowania, procesorów i innych rozwiązań wymaganych do zbudowania programu gotowości na eksaskalę.
----------------------
Konsultacja ekspercka: Volodymyr Saviak, Phil Lora
- Powrót do bloga
- Nowsze artykuły
- Starsze artykuły
- Joanna_K dnia: Platforma HPE GreenLake – aspekt bezpieczeństwa
- Laptopy poleasingowe dnia: HPE rozszerza ofertę ProLiant o serwery nowej gene...
- HPE_Polska_PR dnia: Obniż koszty działalności dzięki właściwie dobrane...
- HPE_Polska dnia: W jaki sposób szybsza analityka danych może uspraw...
- AndrzejK58 dnia: HPE sadzi drzewa wraz SGGW w Rogowie! Akcja „Milio...
- Kaldekor dnia: „Drugie życie” mebli biurowych HPE Wrocław u dolon...
- ARK2 dnia: HPE sadzi drzewa, czyli akcja „Milion drzew z HPE”...
- Justyna111 dnia: HPE pionierem w skali zastosowania hybrydowego mod...
- akaminski dnia: Model as a service kluczowy dla gospodarki obiegu ...
- akaminski dnia: Nadprzydział mocy obliczeniowej i pamięci masowej ...