HPE Blog, Poland
1758615 Członkowie
2730 Online
108874 Rozwiązania
Nowy artykuł
HPE_Polska

Dot.: Nadprzydział mocy obliczeniowej i pamięci masowej kosztuje Cię więcej niż myślisz!

HPE GreenLake oferuje lepszy sposób wykorzystania zasobów IT!HPE GreenLake oferuje lepszy sposób wykorzystania zasobów IT!

Podczas robienia zakupów do domu zasada „weź na zapas, bo nigdy nie wiesz, kiedy braknie!” czasem się sprawdza. Jednak w przypadku zakupów IT... już nie koniecznie. Nadprzydział zasobów w infrastrukturze nie jest optymalnym wykorzystaniem ograniczonych zasobów organizacji; przede wszystkim, wiąże środki pieniężne, które można lepiej wykorzystać gdzie indziej. A jednak zasada „kup więcej niż potrzeba” nadal przeważa w wielu procesach decyzyjnych dotyczących inwestycji w IT.

Jeden z ostatnich raportów firmy Futurum Research, „Wykorzystanie pamięci masowej i mocy obliczeniowej w 2020 roku”, analizuje ukryte i jawne koszty tradycyjnych strategii zakupowych firm. Wśród firm, które kupują pamięć masową w modelu nakładów z góry, 97% odnotowało nadprzydział o 10% lub więcej, a 44% respondentów o 25% lub więcej.

Jeśli chodzi o moc obliczeniową, liczby są nieco niższe, ale nadal uderzające: 85% firm badanych przez Futurum odnotowuje nadprzydział w zakresie od 10 do 50%.

 

Koszty i zagrożenia — ukryte i utrudniające działalność

Zapotrzebowanie na infrastrukturę do obsługi AI, Big Data, analityki i innych obciążeń roboczych nieustannie wzrasta, ale firmy są przekonane, że poradzą sobie z takim wyzwaniem. Aż 70% z nich jest przekonanych o swojej zdolności do dokładnego przewidywania potrzeb organizacji w zakresie pamięci masowej w ciągu najbliższych 3 lat.

Ale czy ta pewność siebie jest uzasadniona? Analizy Futurum zdecydowanie wskazują, że niekoniecznie. Pomimo popularności strategii nadprzydziału zasobów wiele firm i tak boryka się z niedoborami pamięci masowej i/lub mocy obliczeniowej. Niemal połowa (47%) przedsiębiorstw twierdzi, że ucierpiało z powodu niedoboru pamięci masowej. Czterdzieści jeden procent mówi to samo o mocy obliczeniowej.

O ile koszty nadprzydziału zasobów są w pewnym sensie „ukryte”, o tyle koszty i negatywne skutki przekroczenia limitów podstawowej infrastruktury mogą być naprawdę bardzo uciążliwe:

  • Znalezienie i wdrożenie rozwiązania zajmuje trochę czasu — od jednego do sześciu miesięcy w przypadku większości firm.
  • Zwiększenie pojemności w razie potrzeby może kosztować więcej — przy nieplanowym dodawaniu pojemności negocjowanie cen i kosztów wdrożenia może być trudniejsze.
  • Może to doprowadzić do utraty klientów — opóźnienia mogą wpłynąć na wydajność pracowników, zadowolenie klientów i możliwości sprzedaży.
  • Ukryte koszty związane z upływem ważności gwarancji, bieżącym wsparciem i obsługą dla niewykorzystanych, tracących na wartości środków trwałych skutecznie obciążają środki trwałe, które są w użyciu, co sprawia, że rzeczywisty koszt jednostkowy jest znacznie wyższy niż się zazwyczaj przyjmuje.

 

Alternatywny model płatności zależnych od wykorzystania: szybciej, mądrzej, wydajniej

Alternatywą dla opartych na nakładach kapitałowych metod przydziału jest model płatności zależnych od wykorzystania — tradycyjnie w chmurze publicznej, ale coraz częściej lokalnie lub w obiektach kolokacyjnych, który optymalizuje wykorzystanie, zapewniając jednocześnie rezerwę pojemności dostępną na żądanie, w sytuacji naturalnego lub gwałtownego wzrostu obciążenia. Model lokalny z płatnościami zależnymi od wykorzystania niewiele ustępuje chmurze publicznej, jak pokazuje poniższy wykres firmy Futurum.

pay per use.png

 

HPE oferuje zalety chmury w ramach rozwiązania IaaS w modelu lokalnym z płatnościami zależnymi od wykorzystania: HPE GreenLake. HPE GreenLake jest liderem w swoim sektorze w zakresie lokalnych usług chmury, mającym na koncie umowy o łącznym poziomie przeszło 4 mld USD oraz klientów każdej wielkości, w każdym regionie i branży na całym świecie. Za pośrednictwem GreenLake firma HPE od lat oferuje klientom świadczone lokalnie, nowatorskie, skalowalne i zarządzane usługi w chmurze w modelu płatności zależnych od wykorzystania.

Instalujemy sprzęt HPE w siedzibie klienta lub w obiekcie kolokacyjnym, konfigurujemy pojemność dostosowaną do potrzeb jego firmy, z odpowiednią rezerwą pojemności dostępną na żądanie, a następnie stosujemy technologie pomiarowe HPE, naliczając opłaty wyłącznie za wykorzystane zasoby. Zwiększanie lub zmniejszanie skali rozwiązania jest szybkie i łatwe, dzięki czemu klient jest zawsze gotowy na zmiany zapotrzebowania, z przewidywalnymi cenami przez cały okres obowiązywania umowy dla aktualnie wdrożonej pojemności, jak również dla przyszłego wzrostu. HPE GreenLake Central to nasza platforma samoobsługowa, która udostępnia jednolity widok wykorzystania, wydajności kosztowej i zgodności z przepisami całej infrastruktury IT. Projektujemy, instalujemy, wspieramy, a nawet możemy zarządzać rozwiązaniem w imieniu klienta.

HPE GreenLake for Storage umożliwia wykorzystanie pełnego potencjału danych dzięki usługom w chmurze zoptymalizowanym pod kątem obciążeń roboczych klienta. Rozwiązanie HPE określane jako moc obliczeniowa jako usługa to odporna na błędy, bezpieczna, definiowana programowo platforma obliczeniowa do obsługi dowolnych obciążeń roboczych.

Raport Futurum wymienia trzy zalety podejść opartych na wykorzystaniu (w tym chmury publicznej):

  1. Ograniczenie niepotrzebnych zakupów wyprzedzających potrzeby i wynikająca z tego możliwość przydzielenia zasobów do innych obszarów wymagających szybszej interwencji.
  2. Zwiększona elastyczność biznesowa i zdolność do adaptacji dzięki rozbudowie (kontraktowaniu) pamięci masowej i zasobów obliczeniowych w bardziej płynny i ekonomiczny sposób.
  3. Mniejsze ryzyko, że zakupiona technologia stanie się przestarzała, a także większe możliwości szybszego wdrażania technologii zwiększających wartość biznesową.

HPE GreenLake oferuje powyższe zalety jak również kilka innych:

  • Szybsza reakcja na potrzeby biznesowe.Gdy potrzebujesz większej pojemności, możesz uniknąć długich opóźnień związanych z zaopatrzeniem. HPE zapewnia zarządzanie pojemnością i może dostarczyć potrzebną infrastrukturę w ciągu zaledwie 14 dni dzięki prostemu zleceniu zmiany, które jest zgodne z procesami zarządzania zmianą stosowanymi przez naszych klientów.
  • Postępy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ponad 90% dyrektorów generalnych twierdzi, że zrównoważony rozwój jest ważny dla sukcesu ich firmy1. (źródło). Model „jako usługa” to skuteczny sposób na osiągnięcie przez organizację IT nadrzędnych celów przedsiębiorstwa. Eliminacja niepotrzebnego nadprzydziału zasobów pozwala na ścisłe dostosowanie pojemności do potrzeb biznesowych. Zmniejszając ilość niewykorzystywanego sprzętu, można również obniżyć bieżące koszty wsparcia i energii, zgodnie z modelem HPE, o ponad 30%.

W dokumencie Futurum wskazano na obiecującą przyszłość strategii „jako usługa”. „Przy aktualnie stosunkowo niewielkiej liczbie przedsiębiorstw korzystających z czystego modelu usługowego z opłatami zależnymi od wykorzystania, oraz z uwagi na jego zalety, w nadchodzących latach spodziewamy się znacznego wzrostu (lub migracji)”, z przechodzeniem od modeli nakładów kapitałowych do modeli opartych na wykorzystaniu, przy czym większość przedsiębiorstw prawdopodobnie skorzysta z modelu hybrydowego łączącego chmurę publiczną z wykorzystaniem lokalnym.

Dowiedz się więcej o usługach w chmurze HPE GreenLake i o tym, jak pomagamy szybciej osiągać rezultaty biznesowe.

---------------------------------------------------------------------

HPE_Polska
Hewlett Packard Enterprise

twitter.com/HPE_PL
linkedin.com/company/hewlett-packard-enterprise
hpe.com/pl

O autorze

HPE_Polska

Komentarze

Nadprzydział zagości na stałę w moim słowniku Piękne określenie dla "overprovisioning"