HPE Blog, Poland
1822346 Członkowie
4920 Online
109642 Rozwiązania
Nowy artykuł
HPE_Polska_PR

HPE prezentuje pierwszą w branży architekturę bezpośredniego chłodzenia cieczą

Liquid cooling system architecture.jpgInformacja prasowa

HPE prezentuje pierwszą w branży architekturę bezpośredniego chłodzenia cieczą niewymagającą wentylatorów

Hewlett Packard Enterprise (HPE) przedstawiło pierwszą w branży architekturę systemów bezpośredniego chłodzenia cieczą niewymagającą żadnych wentylatorów, która zwiększa efektywność energetyczną i kosztową wielkoskalowych projektów wdrażania sztucznej inteligencji. Firma zaprezentowała tę innowację podczas AI Day, wydarzenia zorganizowanego w jednym ze swych najnowocześniejszych zakładów produkujących systemy AI HPE.

Pierwszy w branży w 100% bezwentylatorowy system bezpośredniego chłodzenia cieczą

Mimo że efektywność energetyczna wysokowydajnych systemów do obsługi sztucznej inteligencji ulega poprawie dzięki wprowadzeniu akceleratorów nowej generacji, zużycie energii wciąż wzrasta wskutek coraz szerszego stosowania rozwiązań AI, a tradycyjne techniki chłodzenia przestają wystarczać. Organizacje korzystające z AI na dużą skalę będą musiały robić to bardziej efektywnie.

Najskuteczniejszym sposobem chłodzenia systemów AI nowej generacji jest bezpośrednie chłodzenie cieczą, którego pionierem jest HPE. Ta kluczowa technologia chłodzenia umożliwiła HPE dostarczenie 7 spośród 10 najlepszych superkomputerów na liście Green500, będącej zestawieniem najbardziej efektywnych energetycznie superkomputerów na świecie.

Uzyskane w ten sposób doświadczenie stało się fundamentem dla całkowicie pozbawionej wentylatorów architektury bezpośredniego chłodzenia cieczą, która gwarantuje oszczędności i większą efektywność energetyczną. Technologia, którą dotychczas wykorzystywano jedynie w specjalnych projektach, staje się teraz dostępna dla dowolnej organizacji budującej generatywną sztuczną inteligencję na dużą skalę.

„Organizacje w coraz większym stopniu korzystają z możliwości stwarzanych przez generatywną sztuczną inteligencję, jednak muszą one również realizować cele zrównoważonego rozwoju, radzić sobie z rosnącym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i obniżać koszty operacyjne” - powiedział Antonio Neri, prezes i dyrektor generalny HPE. „Architektura, którą zaprezentowaliśmy, wykorzystuje wyłącznie chłodzenie cieczą, zapewniając większe korzyści w zakresie efektywności energetycznej i kosztowej niż dostępne na rynku alternatywne rozwiązania chłodzenia hybrydowego. Doświadczenie HPE w realizacji największych na świecie projektów IT chłodzonych cieczą oraz nasza wieloletnia pozycja lidera rynkowego oznaczają, że jesteśmy w znakomitej pozycji w zakresie wykorzystania rozwiązań AI dla biznesu”.

Architektura systemu opiera się na czterech filarach:

  • 8-elementowa konstrukcja chłodzenia, która obejmuje chłodzenie cieczą dla całego serwera blade, urządzeń sieciowych, lokalnej pamięci masowej, GPU, CPU,  szafy, poda / klastra i jednostki dystrybucji chłodziwa (CDU).
  • Kompleksowy system o wysokiej gęstości i wydajności, wraz z rygorystycznymi testami, oprogramowaniem monitorującym i lokalnymi usługami pomagającymi z powodzeniem wdrażać te zaawansowane systemy obliczeniowe i chłodzące.
  • Zintegrowana część sieciowa zaprojektowana pod kątem zastosowań wielkoskalowych, wspierająca również tańsze i mniej energochłonne połączenia.
  • Otwarta konstrukcja systemu zapewniająca swobodę wyboru akceleratorów.

W 100% bezwentylatorowa architektura bezpośredniego chłodzenia cieczą zapewnia wyjątkowe korzyści - w tym 37% redukcję mocy chłodzenia wymaganej na jeden serwer w porównaniu do systemów hybrydowego bezpośredniego chłodzenia cieczą. Zmniejsza to koszty mediów, emisję dwutlenku węgla i hałas wentylatorów w centrach danych. Ponadto, ze względu na to, że systemy wykorzystujące tę architekturę są przystosowane do obsługi szaf serwerowych o większej gęstości, zajmują o połowę mniej miejsca.

 

*     *     *

 

Dodatkowe informacje

O Hewlett Packard Enterprise  

Hewlett Packard Enterprise to globalny dostawca rozwiązań technologicznych obejmujących zakres od brzegu sieci aż po chmurę obliczeniową, które pomagają organizacjom szybciej osiągać zamierzone efekty, dzięki odblokowaniu potencjału drzemiącego w gromadzonych przez nie danych. Wieloletnia historia innowacji, które zmieniają na lepsze sposób, w jaki żyjemy i pracujemy, umożliwia HPE oferowanie unikalnych, otwartych i inteligentnych rozwiązań, udostępnianych w modelu usługowym. Portfolio HPE obejmuje usługi chmurowe, rozwiązania obliczeniowe, wysokowydajną infrastrukturę obliczeniową (HPC) i sztuczną inteligencję, Inteligent Edge, a także oprogramowanie i pamięć masową. Dzięki swoim usługom firma pomaga partnerom w opracowywaniu nowych modeli biznesowych, nowych sposobów angażowania klientów i w zwiększaniu wydajności operacyjnej. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.hpe.com  

 

Kontakt dla mediów:

Szymon Solnica

szymon.solnica@hpe.com

0 Kudo
O autorze

HPE_Polska_PR