- Community Home
- >
- HPE Community, Poland
- >
- HPE Blog, Poland
- >
- HPE sadzi drzewa wraz SGGW w Rogowie! Akcja „Milio...
Kategorie
Company
Local Language
Forum
Dyskusje
Forum
- Data Protection and Retention
- Entry Storage Systems
- Legacy
- Midrange and Enterprise Storage
- Storage Networking
- HPE Nimble Storage
Dyskusje
Forum
Dyskusje
Dyskusje
Forum
Dyskusje
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
- BladeSystem Infrastructure and Application Solutions
- Appliance Servers
- Alpha Servers
- BackOffice Products
- Internet Products
- HPE 9000 and HPE e3000 Servers
- Networking
- Netservers
- Secure OS Software for Linux
- Server Management (Insight Manager 7)
- Windows Server 2003
- Operating System - Tru64 Unix
- ProLiant Deployment and Provisioning
- Linux-Based Community / Regional
- Microsoft System Center Integration
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Discussion Boards
Społeczność
Zasoby
Forum
Blogi
- Subskrybuj źródło RSS
- Oznacz jako nowe
- Oznacz jako przeczytane
- Zakładka
- Subskrybuj
- Strona dopasowana do drukarki
- Zgłoś nieodpowiednią zawartość
HPE sadzi drzewa wraz SGGW w Rogowie! Akcja „Milion drzew z HPE”
HPE, jako firma IT, jest w pełni świadoma wpływu technologii na zmiany klimatu. Gospodarka zrównoważonego rozwoju i dbanie o środowisko stoją w awangardzie wartości firmy. Stąd też z wielkim entuzjazmem pracownicy i partnerzy HPE Polska przeprowadzają akcję „Milion drzew z HPE”, w ramach której firma HPE zobowiązała się do posadzenia ogromnej ilości drzew na terenie Polski.
Kampania „Milion drzew z HPE” czyli dlaczego HPE sadzi drzewa?
Kampania spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem na rynku, co pokazała wysoka aktywność na mediach społecznościach. Oficjalna część kampanii odbyła się między 1. września 2020 a 30. kwietnia 2021 roku. W jej ramach pod uwagę była brana ilość pojemności dyskowej w macierzach HPE (np. Primera, Nimble Storage, StoreOnce, MSA, SimpliVity itp.) sprzedanych w tym okresie. I tak za każdy 1 TB pojemności dyskowej, HPE zobowiązała się do posadzenia 1 sadzonki drzewa. Obostrzenia związane z pandemią uniemożliwiły posadzenie drzew na wiosnę 2021, stąd „wielkie sadzenie”, które odbyło się na wiosnę 2022 r.
Wyniki akcji okazały się rewelacyjne, w czym wielka zasługa klientów, kupujących macierze HPE, jak też sprzedających je partnerów. W wymienionym okresie, klienci HPE zakupili ponad 55PB pojemności dyskowej! Przełożyło się to na ponad 110000 sadzonek (po uwzględnieniu dodatkowych przeliczników za zakup wybranych linii produktowych). Zasadzenie takiej liczby drzew przełoży się w przyszłości na usunięcie z powietrza 658 tys. kg CO2!
W ramach programu HPE zainicjowało współpracę ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Efektem tej działalności jest wielowymiarowa wymiana doświadczeń. IT ma coraz większy wpływ na każdą gałąź gospodarki, w tym zarówno na szkolnictwo wyższe, jak i na ochronę środowiska, czy zarządzanie lasami. Najbardziej namacalnym rezultatem współpracy jest właśnie pomoc SGGW w wiosennym sadzeniu wielkiej ilości młodych drzew na terenie należącym do uczelni w Rogowie pod Łodzią.
Mimo wielu komplikacji i opóźnień związanych z pandemią, w końcu przystąpiliśmy do wielkiego sadzenia drzew, które odbyło się pod koniec kwietnia na terenie Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie. Łącznie wzięło w nim udział kilkadziesiąt osób z HPE i firm partnerskich. Poza ciężką pracą i posadzeniem wielu tysięcy drzew, każdy zdobył niemałą dawkę wiedzy o znaczeniu lasu dla gospodarki i ekosystemu, jak też roli ludzi w gospodarowaniu tym jakże ważnym zasobem.
„Zielona ekipa HPE” na terenie Leśny Zakładu Doświadczalny SGGW w Rogowie
Sadzenie drzew – dlaczego jest to ważne
W pradawnych czasach, znamy to z podań i legend, Polska była gęsto porośnięta lasem. Mówi się, że czasach prehistorycznych nawet 95% terytorium Polski pokrywała gęsta puszcza. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać w umownej starożytności i w wyniku procesów cywilizacyjnych i ekspansji człowieka obszary leśne stopniowo zmniejszały się. Znaczne przyspieszenie procesu wylesiania nastąpiło w XIX i XX wieku, czyli epokach kilku rewolucji przemysłowych, gdyż drewno po dziś dzień jest jednym z głównych towarów przemysłowych, wykorzystywanym w przeróżnych celach. Jeszcze pod koniec XVIII wieku lesistość Polski wynosiła ok. 40% (w ówczesnych granicach, czyli I Rzeczpospolitej), jednak po zakończeniu II wojnie światowej wynosiła ona tylko 20,8%.
Kolejne ćwierćwiecze stało z kolei pod znakiem znacznego zalesiania naszego kraju i lesistość Polski zwiększyła się do 28%. Odbywało się głównie na bazie plantacji sosnowych, gdyż drzewa te rosną stosunkowo szybko. Niemniej jednak doprowadziło to do wyraźnego zaburzenia równowagi w typie drzewostanu, gdzie drzewa iglaste zdobyły nadzwyczaj sporą przewagę nad liściastymi. Stąd też w strukturze leśnej w Polsce przeważają lasy iglaste, w których dominującym gatunkiem jest sosna zwyczajna (Pinus sylvestris), która zajmuje blisko 60% powierzchni lasów (brzoza i dąb ok.15%), aczkolwiek stan ten ulega stopniowej zmianie. Od 1945 następuję zwiększenie udziału drzewostanów z przewagą gatunków liściastych.
W latach 1945–2008 powierzchnia drzewostanów liściastych wzrosła z 13 do 23,2%. Udział drzew liściastych nadal jest jednak niższy od potencjalnego, wynikającego ze struktury siedlisk leśnych. Akcja sadzenia drzew przez HPE wspiera ten pozytywny trend, gdyż w Rogowie sadzimy buki. Obecnie obszary leśne zajmują ponad 9 mln ha, co stanowi ok. 30% powierzchni kraju, a w 2050 roku mają zajmować – 33%. Dzięki temu Polska plasuje się w czołówce europejskiej, jeżeli chodzi o poziom zalesienia.
Istotnym czynnikiem wpływającym na tak pozytywne rezultaty jest to, że 82% polskich lasów to lasy państwowe, w tym lasy pozostające w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe stanowią 78%, lasy parków narodowych to 2%, lasy gminne 0,9% i inne lasy skarbu państwa 1,1%. Powoduje to, że znacznie łatwiej jest długoterminowo planować działania na tak ogromną skalę i tak rozłożone w czasie. Zaiste, mówimy tu o planowaniu na wiele pokoleń w przód. Średni wiek drzewostanu w Lasach Państwowych wynosi 60 lat, a w lasach prywatnych 40 lat. Od końca II wojny światowej obserwowany jest stały wzrost udziału drzewostanów w wieku powyżej 80 lat. Powierzchnia tych drzewostanów wzrosła z około 0,9 mln ha w 1945 roku do prawie 1,55 mln ha w roku 2008.
Las rośnie wiele dziesiątków lat zanim zacznie spełniać swoją rolę w gospodarce. Drzewo można ściąć na opał dopiero po, mniej więcej, czterdziestu latach, po sześćdziesięciu będzie nadawać się do produkcji mebli. Krótko mówiąc to, co zasadzimy teraz, zobaczą dopiero nasze wnuki czy prawnuki w formie opału do kominka lub szafy, czy też sauny. Szybko można sobie uświadomić, jak wielką cierpliwością i planowaniem strategicznym muszą wykazywać się osoby odpowiedzialne za nasze lasy.
Jak rośnie las?
Na podstawie powyższego widać, jak istotną role odgrywają takie instytucje jak, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe czy Wydział Leśny SGGW. Bez ich determinacji, doskonałej organizacji i wspomnianego strategicznego rozłożonego na pokolenia planowania, nie bylibyśmy dziś w tak komfortowej sytuacji. Co więcej, każdy błąd dzisiaj odbije się na życiu przyszłych pokoleń.
W Polsce sadzi się rocznie 500 milionów drzew, czyli prawie 1000 drzew na minutę. Jest to nieustająca i ciężka praca. Stąd też tak potrzebne jest zaangażowanie społeczeństwa oraz firm. Drzewa głównie sadzi się na wiosnę, ale można też jesienią, na przygotowanym wcześniej terenie, tak jak na obrazkach niżej.
Co ciekawe, sosny starsze niż sto lat zaczynają próchnieć, stąd trzeba je regularnie wycinać. Po takiej wycince leśnicy mają obowiązek posadzenia nowych drzew w przeciągu 5 lat. W takich sytuacjach można łatwo policzyć, że wycięte sosny często były sadzone jeszcze za zaborów. Niemniej jednak, las nie jest pozostawiony samemu sobie. W przeciągu tych stu lat leśnicy muszą wchodzić i przerzedzać zwarcie miedzy drzewami, żeby te najsilniejsze i najdorodniejsze mogły przetrwać jak najdłużej. Na początku sadzi się ok. 10 tys. sadzonek na hektar, a na koniec, po stu latach zostaje mniej niż 500. W tym filmiku jest wyjaśnione, dlaczego często drzewa trzeba wyciąć, żeby potem posadzić nowe
Taką wielkość modrzewie osiągają po 20 latach
Taką wielkość modrzewie osiągają po 40 latach
Przygotowane do sadzenia sadzonki buka
Dla zainteresowanych zgłębieniem tematyki lasów polecam doskonałą seria edukacyjną, Oblicza Lasów na kanale Echa Leśne.
Tak wygląda las pierwotny
Spacerując ostatnio po Beskidach natknąłem się na tzw. las pierwotny. Jest to taki las, który nie został poddany bezpośrednim ani też pośrednim modyfikacjom ze strony człowieka, czyli pierwotny ekosystem leśny. Postanowiłem podzielić się zdjęciami, które ukazują jak różny jest to las od tego, który przeważnie odwiedzamy, gdzie działalność ludzka zupełnie zmieniła krajobraz i stan naturalny.
Razem można więcej
Utarte, niemniej jednak, jakże prawdziwe to stwierdzenie. Działając wspólnie, HPE z partnerami i klientami jest w stanie pozytywnie wpłynąć na stan środowiska naturalnego w Polsce i na całym świecie. Mówimy przecież o ogromnej skali działalności wielkiej korporacji, jaką jest Hewlett Packard Enterprise, jak też dziesiątek tysięcy klientów i partnerów HPE. Kampania „Milion drzew z HPE” jest tylko jedną z cegiełek w tej budowli o nazwie „gospodarka obiegu zamkniętego”, w której, tak naprawdę, stawiamy dopiero fundamenty.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę wyjątkową akcję!
- Powrót do bloga
- Nowsze artykuły
- Starsze artykuły
- Powrót do bloga
- Nowsze artykuły
- Starsze artykuły
- Joanna_K dnia: Platforma HPE GreenLake – aspekt bezpieczeństwa
- Laptopy poleasingowe dnia: HPE rozszerza ofertę ProLiant o serwery nowej gene...
- HPE_Polska_PR dnia: Obniż koszty działalności dzięki właściwie dobrane...
- HPE_Polska dnia: W jaki sposób szybsza analityka danych może uspraw...
- AndrzejK58 dnia: HPE sadzi drzewa wraz SGGW w Rogowie! Akcja „Milio...
- Kaldekor dnia: „Drugie życie” mebli biurowych HPE Wrocław u dolon...
- ARK2 dnia: HPE sadzi drzewa, czyli akcja „Milion drzew z HPE”...
- Justyna111 dnia: HPE pionierem w skali zastosowania hybrydowego mod...
- akaminski dnia: Model as a service kluczowy dla gospodarki obiegu ...
- akaminski dnia: Nadprzydział mocy obliczeniowej i pamięci masowej ...