HPE Blog, Poland
1820881 Członkowie
3610 Online
109628 Rozwiązania
Nowy artykuł
HPE_Polska

Komputer do zadań specjalnych w kosmosie -Karolina Solecka w programie Homo Science TOK FM

GettyImages-106452020_1600_0_72_RGB.jpgKomputer do zadań specjalnych w kosmosie - Karolina Solecka w programie Homo Science w radiu TOK FM

Niedawno nasza ekspertka Karolina Solecka, szefowa zespołu rozwiązań serwerowych w HPE Polska, była gościem programu Homo Science, Aleksandry i Piotra Stanisławskich, w radiu TOK FM.

Podczas audycji rozmawialiśmy o komputerze do wysokowydajnych obliczeń HPE Spaceborne 2, który został wysłany na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Urządzenie Spaceborne 2 zostało zbudowane z w pełni komercyjnych serwerów HPE Edgeline i HPE ProLiant. To już drugi komputer o wysokiej wydajności HPE w przestrzeni kosmicznej; pierwszy został wystrzelony w lutym 2021 roku i wrócił na Ziemię w styczniu 2023 roku. Kolejna misja rozpoczęła się pod koniec stycznia 2024 roku.

Karolina Solecka, HPE PolskaKarolina Solecka, HPE PolskaPo co nam komputer do zadań specjalnych w kosmosie?

Głównym zadaniem Spaceborne-2 jest wsparcie społeczności naukowej poprzez przyspieszenie obliczeń. Nasz komputer przeprowadza wstępną analizę danych zebranych w przestrzeni kosmicznej na miejscu ich zbierania. Dzięki temu możemy skrócić czas przetwarzania danych i zredukować ilość plików przesyłanych na Ziemię. Wcześniej było to źródłem obciążenia systemów telekomunikacyjnych.

Mając możliwość generowania wniosków analitycznych w miejscu powstawania danych i szybszego przesyłania ich na Ziemię, naukowcy otrzymują wyniki badań w krótszym czasie, co pozwala na szybsze dokonywanie odkryć naukowych. I tak oto Spaceborne Computer pomógł ukończyć już 24 eksperymenty prowadzone przez różne instytucje – i to w czasie rzeczywistym.

Jak wygląda Spaceborne 2?

Spaceborne 2 to dość małe urządzenie, odpowiadające jednemu segmentowi szafy serwerowej, co czyni go komputerem do wysokowydajnych obliczeń w rozmiarze mikro. Spaceborne-2 dotarł na stację ISS w ramach misji zaopatrzeniowej, a jego kompaktowy rozmiar umożliwił transport w całości.

Do jakich zadań jest wykorzystywany?

Spaceborne 2 wykorzystuje sztuczną inteligencję do różnych badań, takich jak wykrywanie uszkodzeń rękawic astronautów (co zwiększa ich bezpieczeństwo), interpretacja zdjęć satelitarnych po kataklizmach (pomoc sztabom kryzysowym) oraz testowanie druku 3D części metalowych, co ułatwia naprawy bez konieczności sprowadzania materiałów z Ziemi. A to tylko kilka przykładów zastosowań....

 

tok-fm_5e2aeed1df98d1_04974833.jpg.jpgZapraszamy do wysłuchania pełnego wywiadu i poznania innych ciekawostek o HPE Spaceborne-2 w audycji na stronie TOK FM: Superkomputer w Kosmosie.

Dołącz do nas i odkryj, jak nowoczesna technologia zmienia oblicze badań kosmicznych!

Dowiedz się więcej o ostatniej misji Spaceborne-2 w artykule.

 

0 Kudo
O autorze

HPE_Polska