HPE Blog, Poland
1771014 Członkowie
3149 Online
109003 Rozwiązania
Nowy artykuł
HPE_Polska

Serwery HPE ProLiant - bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie

Serwery HPE Gen11.jpg

Serwery HPE ProLiant - bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie w kontekście nowych wyzwań w obszarze bezpieczeństwa

 

Do października 2024 r. Polska jest zobowiązana do zaimplementowania w swój system prawny dyrektywy unijnej NIS2, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa cybernetycznego sieci i systemów informatycznych. Oznacza to dodatkowe obowiązki nie tylko dla dużych, ale i dla części średnich firm z licznych sektorów rynku. Aby spełnić wymogi dyrektywy, warto wcześniej pomyśleć o nowoczesnej infrastrukturze IT i odpowiednich metodach zarządzania danymi.

Hewlett Packard Enterprise proponuje dedykowane, kompleksowe rozwiązania, przyjazne środowisku i użytkownikom, a przede wszystkim gwarantujące najwyższy poziom szeroko pojmowanego bezpieczeństwa.

Jakie zmiany wynikają z wprowadzenia dyrektywy NIS2?

NIS2 ma być dla przedsiębiorców zmianą podobnej rangi, jak RODO dla osób prywatnych. Dyrektywa jest elementem unijnej strategii bezpieczeństwa cybernetycznego Shaping Europe's Digital Future i następcą dyrektywy NIS z 2016 r. Obejmuje ona dwie kategorie przedsiębiorstw: podmioty kluczowe oraz podmiotyważne . W pierwszym zbiorze znajdują się te firmy, które od dawna wdrażały wysokie poziomy zabezpieczeń IT – np. sektor energetyki czy banki. Od 2024 r. podobne obowiązki nałożone zostaną jednak na szereg podmiotów z drugiego zbioru – takich jak firmy spożywcze, podmioty świadczące opiekę zdrowotną, jednostki administracji publicznej czy przedsiębiorstwa zajmujące się odbiorem ścieków i dostarczaniem wody pitnej.

Do wdrożenia zmian zobowiązane są firmy zatrudniające od 250 pracowników lub osiągające roczne obroty pow. 50 mln euro – teoretycznie więc tylko duże przedsiębiorstwa. W praktyce jednak te podmioty będą wymagały spełnienia narzuconych dyrektywą kryteriów także od swoich kontrahentów w ramach bezpiecznego łańcucha dostaw. By nie wypaść z gry, dostosowanie się do NIS2 muszą zatem rozważyć także średnie, a nawet i małe przedsiębiorstwa.

Bezpieczeństwo staje się dla UE kategorią kluczową, dlatego też za zlekceważenie zaleceń dyrektywy grożą przedsiębiorcom olbrzymie kary, sięgające 10 mln euro lub 2% całkowitego rocznego światowego obrotu firmy.

Serwery HPE ProLiant Gen 11

Hewlett Packard Enterprise od ponad 30 lat buduje swoją pozycję na rynku dzięki technologiom zarówno nowoczesnym i energooszczędnym, jak i przyjaznym użytkownikowi oraz środowisku. Oferta HPE zaspokoi potrzeby organizacji, które chcą zawczasu przygotować się na NIS2.

Kluczowe jest tutaj zrozumienie dynamiki zmian, jakim podlega współczesny świat. HPE nie tylko za nimi podąża, ale wyprzedza zdarzenia i kreuje rozwiązania z myślą o potrzebach przyszłych użytkowników. Dowodem jest stworzona przez HPE koncepcja edge-to-cloud, optymalizująca zarządzanie danymi zgodnie z nazwą – od lokalnych serwerów w poszczególnych oddziałach firmy, aż po chmurę obliczeniową.

Produkty HPE spełniają zapotrzebowanie przedsiębiorstw w trzech aspektach: rozwiązań infrastrukturalnych, modernizacji danych oraz usług chmurowych. Rozwiązania infrastrukturalne obejmują sprzęt IT, czyli m.in. serwery, pamięci masowe, oraz elementy sieciowe. Modernizacja danych wynika z konieczności traktowania danych jako najważniejszego zasobu firmy i dotyczy ich kompletowania, składowania, analizowania, zabezpieczania i zarządzania nimi. Z kolei usługi chmurowe umożliwiają zarządzanie każdym systemem pamięci masowej z jednej konsoli HPE GreenLake Cloud Platform .

HPE ProLiant Gen 11 to nowa generacja serwerów ProLiant, na których firma HPE zbudowała swoją renomę. Projektanci zwrócili uwagę na trzy aspekty: intuicyjność i prostotę obsługi tak jak ma to miejsce w chmurze, bezpieczeństwo (od etapu projektowania, przez logistykę, aż po użytkowanie) oraz optymalizację (produkty dedykowane są poszczególnym rodzajom obciążeń). Zastosowane rozwiązania pozwoliły na uzyskanie o 43% większej wydajności energetycznej HPE ProLiant Gen 11 w porównaniu z poprzednim generacją. Większą moc obliczeniową umożliwiło połączenie klasycznego procesora (CPU) z układem graficznym (GPU), a zwiększenie ilości rdzeni CPU przekłada się na obniżenie wymagań prądowych w porównaniu do wydajności, przez co zredukowano znacznie energochłonność układu.

HPE pozostaje również otwarte na specyficzne wymagania klientów, oferując możliwość dostosowania projektu do konkretnych potrzeb przedsiębiorstwa.

Safety i security: dwa oblicza bezpieczeństwa

W języku polskim słowo „bezpieczeństwo” używa się w bardzo szerokim kontekście, co czasem może prowadzić do trudności definicyjnych. W odniesieniu do IT bardziej precyzyjne są anglojęzyczne terminy – „security”, oznaczający bezpieczeństwo danych przed cyberatakami oraz „safety”, czyli bezpieczeństwo fizyczne infrastruktury. HPE kładzie duży nacisk na oba te obszary.

W zakresie safety, HPE wprowadziło unikatowy system monitorowania hardware’u na każdym etapie – od wytwarzania, przez transport aż po instalację u klienta. Bezpieczny łańcuch dostaw obejmuje zabezpieczenie komponentów przed potencjalnym demontażem podczas dostarczenia – np. czujnik otwarcia obudowy aktywuje się w sytuacji, gdy następuje jej nieautoryzowane naruszenie. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że do jego produktu nie zostały dołożone żadne elementy mogące sabotować pracę systemu lub przyczyniać się do wycieku danych.

HPE znane jest również z wysokich standardów bezpieczeństwa w kontekście security. Jest to szczególnie ważne w obliczu wdrażania dyrektywy NIS2 – naruszenie integralności, dostępności czy poufności danych jest kosztowne, a po wejściu w życie dyrektywy, przedsiębiorców czekają dodatkowe kary za brak odpowiednich zabezpieczeń. HPE oferuje rozwiązania w zakresie wielopoziomowej analizy ryzyka, wprowadzenie polityki bezpieczeństwa obejmującej zapobieganie incydentom oraz ich wykrywanie, a także bezpieczny łańcuch dostaw. Na zapewnienie ciągłości działania przedsiębiorstwa składa się także tworzenie kopii zapasowych, przywracanie po wystąpieniu awarii, czy scenariusze postępowania w razie wystąpienia trudności. W połączeniu z dobrymi praktykami prawnymi wewnątrz firmy (takimi jak procedury, testy i audyty), klient zyskuje pewność doskonałego przygotowania do ewentualnych sytuacji kryzysowych, wraz z możliwością szybkiego reagowania i skutecznego przeciwdziałania. To zupełnie nowa jakość w zakresie zarządzania danymi.

Ekonomia i ekologia idą w parze – HPE GreenLake

Zakup rozwiązań informatycznych może być znacznym obciążeniem dla budżetu przedsiębiorstwa – i nie tylko dla niego. Eksploatowany przez kilka lat sprzęt najczęściej trafia później na składowiska e-odpadów, przyczyniając się do degradacji planety. HPE znalazło rozwiązanie dla obu tych problemów.

Serwery HPE dostępne są w ramach leasingu lub wynajmu długoterminowego. Innowacją jest także HPE Greenlake – platforma umożliwiająca dostęp do mocy obliczeniowej w modelu IaaS (Infrastructure-as-a-Service).

Firma zachęca do skorzystania z takich właśnie rozwiązań. Leasing czy wynajem pozwala na modernizację infrastruktury za każdym razem, gdy pojawi się nowa generacja danego sprzętu. Przyczynia się to do zwiększenia bezpieczeństwa i zyskania dodatkowych argumentów sprzedażowych w kontaktach z klientami, korzystającymi z usług przedsiębiorstwa dysponującego zawsze najnowszą generacją sprzętu i oprogramowania.

Leasing lub wynajem długoterminowy są również rozwiązaniami ekologicznymi – a to już za sprawą polityki wewnętrznej HPE. Mając na uwadze wyższe zużycie prądu przez starsze maszyny w kontekście wydajności, a także obecność metali ziem rzadkich w urządzeniach, firma postanowiła dać swoim produktom nowe życie. W 2021 r. ok. 3 mln urządzeń trafiło do specjalnych zakładów utylizacji prowadzonych przez HPE, w których stare urządzenia poddaje się procesom odnawiania lub przerabiania. To dużo, biorąc pod uwagę, że statystyczny polski klient używa 2-3 serwerów, które eksploatuje przez 8-10 lat. Tymczasem w analizowanym roku, 85% z tych urządzeń trafiło z powrotem na rynek. Poleasingowy sprzęt odbierany jest od użytkowników, a następnie trafia do zakładów HPE, gdzie przechodzi detaliczny przegląd. Jest czyszczony, rozbierany, naprawiany lub uzupełniany o brakujące elementy. Tak odświeżony trafia ponownie do sprzedaży – korzystają z niego najczęściej klienci, nie potrzebujący najnowszych rozwiązań. Wiele firm kupuje poleasingowe urządzenia jako backup dla swoich standardowych, produkcyjnych serwerów. Recykling sprzętu HPE obejmuje również dostarczanie części zamiennych do starszych modeli, dzięki czemu mogą one służyć dłużej. Pozostałe elementy są traktowane w duchu obiegu zamkniętego: odzyskuje się metale ziemi rzadkich, a z plastiku wytwarzany jest granulat. W ramach podjętych działań HPE dostarcza swoim klientom szczegółowy raport, w którym informuje, jakie oszczędności wynikły z recyklingu sprzętu poleasingowego i o ile mniej CO2 zostało dzięki temu wyemitowane do atmosfery.

Zaimplementowanie przyjaznych środowisku rozwiązań jest przydatne także w kontekście raportowania pozafinansowego ESG (environmental, social, corporate governance). Przedsiębiorcy zainteresowani inwestowaniem na giełdzie dostrzegą, że powstało wiele funduszy bazujących wyłącznie na spółkach giełdowych, które wprowadziły w swoje działania strategie redukcji emisji śladu węglowego. ESG pomaga zatem w uzyskaniu wyższego ratingu.

Również HPE wspiera klientów, dla których ekologia nie jest tylko hasłem marketingowym. Program HPE Force For Good nagradza firmy podejmujące działania pożyteczne dla środowiska naturalnego, oferując im tańsze finansowanie produktów, w duchu promowania gospodarki o obiegu zamkniętym – a jej podstawą są dzierżawa, ponowne użycie, naprawa, odnawianie i recykling materiałów i produktów, dla maksymalnego wydłużenia ich żywotności.

Zarówno w kontekście wprowadzenia dyrektywy NIS2, jak i codziennego, bezpiecznego użytkowania infrastruktury IT w firmie, warto zaufać sprawdzonym partnerom. Na stronie korporacyjnej HPE można się zapoznać z opiniami zadowolonych klientów z dziesiątek branż, opisujących swoje doświadczenia z produktami i usługami oferowanymi przez HPE. Mogą one stanowić wskazówkę dla przedsiębiorstw poszukujących pewnego i profesjonalnego kontrahenta, dostarczającego rozwiązań ekonomicznych, ekologicznych, bezpiecznych i intuicyjnych.

Artykuł napisany przez Krzysztofa Stadlera i opublikowany na Forbes.pl

0 Kudo
O autorze

HPE_Polska